Whatcom People: Local students graduate from UW and elsewhere

Whatcom People: Local students graduate from UW and elsewhere Image

These Whatcom County students will graduate from the University of Washington this June:

Bellingham: Melissa Adair, B.S., nursing; Alethea Alexander, B.A., dance; Nathan Angle, B.S., individualized studies; Christa Armstrong, B.S., nursing; Kelsey Bachenberg, B.A., international studies; Casey Baker, B.A., comparative history of ideas; Jacob Barker, B.A., French; Bradley Barron, B.S., civil engineering; Chloe Binderup, B.A., comparative history; Jennifer Bolz, B.A., liberal studies; Sasan Boostani, B.S., aeronautical and astronautical engineering; Elliot Bradshaw, B.A., eeconomics; Elliot Bradshaw, B.A., business administration; and Benjamin Browning-Roberts, B.A, business administration.

Meghan Cartwright, B.A., communication; Nicole Clark, B.S., nursing; Tyson Clarke, B.A., communication; Richard Clough Jr., B.A., biochemistry; Richard Clough Jr., B.A., business administration; Lauren Cole, B.S., environmental science and resource management; Bradley Day-Bazhaw, B.A., Germanics; Timothy Deaconson, B.A., comparative literature; Jasmine Duffy, B.S., biology; Phuong Duong, B.S., electrical engineering; and John Ethier, B.S., forest resources.

Talia Finkelstein, B.A., interdisciplinary visual arts; Josephine Garcia, B.S., biochemistry; Kelsey Gates, B.A., architectural studies; Gabrielle Goldstein, B.A., English; Carlie Gordon, B.S., biology; Jeffery Grant, B.A., business administration; Cassidy Gray, B.A., comparative history of ideas; and Kenneth Gray II, B.S., civil engineering.

Madeleine Hall, B.A., comparative literature; Mary Halterman, B.A., history; Matthew Harrison, B.A., sociology; Lindsay Hernandez, B.A., early childhood and family studies; Kristen Hess, B.A., international studies; Anton Hevener, B.S., forest resources; Joie Hsu, B.S., individualized studies; Joie Hsu, B.A., sociology; and Miles Hubbard, B.S., economics.

Sharon Ivey, B.S., nursing; Sydney Jansen, B.A., political science; Mark Jordan, B.S., computer engineering; Caitlin Kahn, B.S., psychology; Rupinder Kaur, B.S., biology; Julie Kink, B.A., international studies; Laura Koehn, B.S., biology; Ingrid Lee, B.S., Spanish; and Krista Lindsay, B.A., sociology.

Sean Linville, B.A., communications; Andrew Malone, B.S., electrical engineering; Andrew Marsolek, B.A., political science; Zach Mendelsohn, B.S., civil engineering; Noel Merfeld, B.A., social sciences; Quinn Michael, B.A., geography; Stephen Miles, B.S., nursing; Semhar Negassa, B.A., sociology; Robert Och, B.S., applied and computational math sciences; Robert Ohana, B.S., mathematics; and Shoko Okazaki, B.A., Japanese.

Andrew Parelius, B.A., chemistry; Vivian Pauley, B.S., bioengineering; Melissa Pham, B.A., business administration; Stephanie Pleas, B.S., nursing; Scott Ragan, B.S., informatics; Julie Samms, B.S., nursing; Lindsay Schrupp, B.A., geography; Kaitlin Sellereit, B.A., communication; Jessica Shea, B.S., nursing; Zhenchao Shi, B.S., aeronautical and astronautical engineering; Kevin Shimota, B.A., international studies; Austin Shipman, B.A., anthropology; Brian Simpson, B.S., aquatic and fishery sciences; Manpreet Singh, B.S., biology; and Brenda Ssaaka, B.A., interdisciplinary arts and sciences.

Anders Tarleton, B.S., mechanical engineering; Rory Taylor, B.A., psychology; Paul Tefft-Meeker, B.S., economics; Franak Variava, B.S., nursing; Peter Vigh, B.S., computer science; Tiffany Walter, B.A., law, societies and justice; Garrett Williams, B.A., international studies; Jillian Wood, B.S., speech and hearing sciences; and Anton Ypma, B.S., earth and space sciences.

Custer: Vadim Kasko, B.S. civil engineering; and Lawton Williams, B.S., economics.

Deming: Daniel Williamson, B.S., civil engineering.

Everson: Sarah Cyr, B.A., Italian; Peter Gagnon, B.S., electrical engineering; Amy Monsen, B.A., architectural studies; Amy Monsen, B.S., construction management; Kylara Starbuck, B.S., biochemistry; and Emily Strom, B.A., anthropology.

Ferndale: Hillary Banham, B.A., psychology; Hillary Banham, B.A., comparative literature; Stephanie Brown, B.S., nursing; Amanda Goodwin, B.S., nursing; Brett Himes, B.S., construction management; Jacob Locker, B.A., history; Aric Smathers, B.S., civil engineering; Garrett Turner, B.S., biology; and Nadia Zagurskaya, B.A., interdisciplinary visual arts.

Lynden: Kevin Burgers, B.S., civil engineering; Tobin Gonzalez, B.S., computer science; Michelle McCarthy, B.S., biology; Jonathan McMichael, B.S., bioengineering; and Yireh Yoon, B.A., psychology; B.S., speech and hearing sciences.

BELLINGHAM SCHOLARS

Bellingham Dollars for Scholars awarded more than $78,000 to Bellnigham School District graduating seniors. The recipients:

Anvil Engineering & Science Scholarship, $1,000: Megan Mullarky of Bellingham High to attend University of Washington.

B.A.S.E Scholarship, amount to be determined: Katie Cornett of Bellingham High to attend Skagit Valley College; Rachel Hibdon of Squalicum High to attend Whatcom Community College; and Kendra Smetana of Squalicum High to attend Western Washington University.

Bellingham Bay Rotary Scholarship, $1,000, from Squalicum High: Summer Saunders to attend Brigham Young University; Savannah Smith to attend Evergreen State College; Samantha Falcone to UW; Darby Soderquist to attend UW; and Kyann Flint to attend WWU.

Bellingham Central Lions Club Scholarship, $1,000: Donald Wright of Squalicum High to attend Montana State University; Marina Sanchez of Squalicum High to attend WWU; Colleen Chalmers of Sehome High, school to attend undecided; and Dakota White of Bellingham High to attend Gonzaga University.

Bellingham Cold Storage Scholarship, $500: Navneet Sanghera of Squalicum High to attend WCC.

Bellingham Dollars for Scholars Advisory Committee Scholarship, $500: Sirre Radtke of Squalicum High to attend Southwestern Assemblies of God; and Laura Follis of Squalicum High to attend UW.

Bellingham High School Class of '60 Legacy Scholarship, $500: Benjamin Read of Bellingham High; school to be announced.

Bellingham High School Class of '67 Scholarship, $500: Destiny Garvin of Options High to attend Bellingham Technical College.

Bellingham High School Staff Scholarship, $625: Jake Schwarz to attend UW; Cassidy Paul to attend Pacific Northwest College of Art; Maple Nightingale to attend Bard College; Rylie Ellison, school to be announced; Christopher Childs to attend UW; Jesse Bosch, school to be announced.

BHS Class of '53, $500: Khoa Le of Squalicum High to attend WWU.

Bob and Echo Dorr Scholarship, $500: Shane Winkelbauer of Bellingham High to attend Washington State University.

BP Science, Engineering and Mathematics Scholarship, $1,000: Danielle Dorr of Squalicum High to attend University of Puget Sound.

Brett & Daugert Scholarship, $1,000, from Squalicum High: Madison Price to attend WWU; and Courtney Dill to attend UW.

Brett Allsop Memorial Scholarship, $1,000: Matthew Nulle of Sehome High to attend California Institute of Technology.

Dr. and Mrs. Randle Carr Scholarship, $500: Urvasi Graham of Bellingham High to attend UW.

Formway Scholarship, $1,000: Ryan Strong of Bellingham High to attend the University of British Columbia.

Fourth Corner Elites Car Club Scholarship, $500: Brennen Wynne of Squalicum High to attend BTC.

Gage Yates Memorial Scholarship, $1,000, from Squalicum High: Miquel Clemente to attend WWU; Jordan Van Dommelen to attend Universal Technical Institute; and Isaac Estrada to attend BTC.

Gage Yates Memorial Scholarship, $500: Armando Ramirez of Squalicum High to attend BTC.

Haggen Food & Pharmacy Scholarship, $1,000: Liam DeWilde of Squalicum High to attend WSU.

Heather Marie Engels Memorial Scholarship, $500: Emma Wayerski of Bellingham High, school to be announced.

Joan Beardsley Memorial Scholarship, $1,000: Katie Stick of Squalicum High, school to be announced.

John Warden Memorial Music Scholarship, $500: James Barker of Squalicum High to attend Montana State University.

KeyBank of Bellingham Scholarship, amount to be determined: Krissa Johnson of Squalicum High to attend Seattle Pacific University.

KeyBank of Bellingham Scholarship, amount to be determined: Jennifer Zender of Squalicum High to attend WCC.

Kyle Roger/Class of 2009 Scholarship, $1,000, from Squalicum High: Morgan Parker to attend Boston University and Andrew Reid to attend Oregon State University.

LaVelle A "Vel" West Scholarship, $1,000: Kurtis McFadden of Bellingham High to attend Whitworth University.

Lori Poad Memorial Scholarship, $1,000: Madeline Ottley of Squalicum High to attend UW.

Macpherson Math and Music Scholarship, $1,000: Kaeli Earle of Sehome High to attend Columbia University.

Margie & Steve Kimberley Character Award Scholarship, $1,000: Sean Collins of Sehome High to attend the University of British Columbia.

McEvoy Family Scholarship, $500: Emily Blatter of Sehome High to attend Harvey Mudd College.

Metcalf Hodges P.S. Scholarship, $500: Elise Cooper of Bellingham High, school to be announced.

Pat and Stan Smith Engineering Scholarship, $1,000: Lily Grimshaw of Sehome High to attend UW.

Paul Clarke Memorial Scholarship, $4,000: Michael Hobson of Bellingham High to attend Gonzaga University.

Paul Skaggs Memorial Scholarship, $1,000, from Bellingham High: Benjamin Kunesh to attend Evergreen State College and Genesis Contreras to attend Pacific Lutheran University.

Robert D. Frazier Memorial Scholarship, $1,000: Clarice Cohn of Bellingham High to attend WSU.

Sehome High School Staff Scholarship, $400: Kathryn Klein, school to be announced; Allison Fisher to attend Claremont McKenna College; and Sarah Dillard, school to be announced.

Squalicum High School Staff Scholarship for $500: Kyann Flint to attend WWU; Brittany Vlosich to attend Ithaca College; Collin Ness to attend New York University- Stienhardt; Taylor Cook, school to be announced; Veronica Pelayo to attend UW: and Angelica Metcalfe to attend Boston University.

Stephen A. Dember Award of Excellence Scholarship, $1,000: Carl Henkel of Sehome High to attend UW.

The Firs Scholarship, $1,000: Rebekah Miller of Squalicum High to attend Whitworth University, and Micah Mullen of Squalicum High to attend WSU.

Thomas & Martina Foundation Scholarship, $1,000, from Bellingham High: Nick Winkelbauer to attend UW; Lauren Richardson to attend Seattle University; Sara Magana to attend WWU; Tessa Fager, school to be announced; and Kayla Rivers to attend Shoreline Community College.

Thomas & Martina Horn Foundation Scholarship, $1,000, from Sehome High: Do Ki Ha to attend UW; Seung Jae Hyun, school to be announced; Taylor Watkins to attend WCC; Madeline May to attend the University of Redlands; and Payton Weidenbacher to attend University of Chicago.

Thomas & Martina Horn Foundation Scholarship, $1,000, from Squalicum High: Khoa Le to attend WWU; Kimberley Mitchell to attend UW; Nicole Zender to attend UW; Suman Panwar to attend WWU: Mary Witherington to attend Western State College of Colorado and Christina Ackerman to attend Edmonds Community College.

Tim and Leslie Farris Scholarship, $1,000: Cooper Kenison-Walker of Bellingham High to attend the U.S. Military Academy (West Point); and Monica Pham of Squalicum High, school to be announced.

Tim Imus Memorial Music Scholarship, $1,000: Roman Yearian of Bellingham High to attend the Cleveland Institute of Music.

Wade King Scholar-Athlete Scholarship, $700: Katherine Dirsmith of Bellingham High to attend Colorado State University and Travis Kurtz of Squalicum High to attend Southwestern University.

Walt Ingram Family Scholarship, $1,000: Katy Waddell of Bellingham High to attend Occidental College.

Women Sharing Hope Scholarship, $1,000: Raveena Sajjan of Squalicum High to attend Seattle University and Jesse Bosch of Bellingham High, school to be announced.

OTHER HONORS

– Two Whatcom County students graduated from Whitworth University in Spokane: Megan Cox of Bellingham, B.A.; and Emily Larkin of Lynden, B.A.

– Two Bellingham students graduated from South Dakota State University in Brookings: Joel Braaksma, B.S., engineering; and Adam Karabin, B.S., engineering.

– Tiffany Mathewson, daughter of Sandie and Tom Mathewson of Bellingham, graduated with a bachelor's degree in fine art photographty from The Academy of Art University in San Francisco.

– Katrina Mathewson, daughter of Sandie and Tom Mathewson of Bellingham, graduated summa cum laude with a bachelor's degree in screenwriting from Chapman University Dodge College of Film, in Orange, Calif.

Reach DEAN KAHN atdean.kahn@bellinghamherald.com or call 715-2291.

Whatcom People: Local students graduate from UW and elsewhere

Share This Post:





Posts From Around The Web:




Leave a Reply